STEM Expo session from the Conference / STEM Expo’dan kesitler

STEM Expo strives to give STEM centers, institutions and educational companies a place to showcase their products, services and knowledge including STEM based activities and interactive exhibits. At the 5th International STEM Education Conference, the STEM Expo section will also host the local fair where the Lighthouse and Open Schooling activities from the ICSE Science Factory project will be shared. Join us to share your best practices and products: www.stempd.net/submission/

 

STEM Expo, firmaların STEM eğitimine yönelik etkinlik ve etkileşimli sergi dahil ürün, hizmet ve bilgilerini sergileyebilmelerine fırsat sağlamaktadır. Bu bölüm 120 dakikadan oluşmaktadır.  5. Uluslararası Öğretmenler Konferansında STEM Expo kısmı aynı zamanda ICSE Science Factory projesi kapsamında yapılan Lighthouse ve Open Schooling etkinliklerinin paylaşıldığı yerel fuara da ev sahipliği yapacaktır.Katılmak için: www.stempd.net/ozet-gonder/

ICSE Science Factory Fair

Ne Kadar Sağlıklı Bir Çevrede Yaşıyoruz?

Onur Can İLKYAZ, Metin ŞARDAĞ

UV ışınları ve Manyetik alanın ne olduğu, insan sağlığına etkileri, günün hangi saatlerinde UV ışınlarına maruz kalınmaması gerektiği, hangi elektronik aracın Manyetik alanından insanların çok etkilendiği üzerine paylaşımlar gerçekleştirilecektir.

Sürdürülebilir Bir Dünya İçin STEM Entegrasyonlu Galaxy Protectors

Zeynep Erciyas Toz

Projemizdeki çalışma 7-15 yaş arası öğrencilere yöneliktir. Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri, James Webb Uzay Teleskobu ve STEM entegrasyonu ile gezegenler, yıldızlar, galaksiler ve evren hakkında bilimsel bilgilerin kazandırılması hedeflenmiştir.

Eğlen Öğren Etkinliği: Sağlıklı Bir Öğün Nasıl Olmalı?

Ece EFE

Etkinlikte, yediğimiz besinlerin sağlıklı olup olmadığının farkına varılması ve sağlıklı bir öğünün nasıl olması gerektiğinin sorgulanması hedeflenmiştir.

 

Capturing Molecular Messages From The Brain in The Blood to Better Understand Neurological Conditions

Adam BENNETT

Neurological disorders have a major impact on individuals and society. This work has been focussed on trying to develop a way to find these brain-derived extracellular vesicles and isolate them so that they can be used to identify biomarkers of disease.

Hikaye ve Masal Kartları ile 1. Sınıfta Üretici Yazarlık

Mücellla Yıldırım, Mustafa Kara

Hikaye ve masal oluşturma kartları, yaratıcılığı teşvik eden ve hikaye, masal anlatma yeteneklerini geliştiren araçlardır. Bu kartlar genellikle farklı karakterler, yerler, olaylar, nesneler ve temalar içerir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için uygundur ve birçok farklı alanda kullanılabilirler.

Çocuklarda Yaratıcı Düşüncenin Gelişimi

Sabina Rahimova

Yaratma arzusu ne zaman ortaya çıkar? Arzu ortaya çıktığında faydalı olması için süreci nasıl yönlendirmeliyiz? Geliştirme ortamı nasıl oluşturulmalı? Küçük çocuklarda yaratıcı düşünmeyi geliştirmeye yönelik kurulum eğitimlerindeki deneyimimi paylaşılıyor.

Görmeye Engel Yok!

ODTÜ Geliştirme Vakfı Ortaokulu Öğrencileri

Projesi kapsamında sağlık ve dijitalleşme temasıyla tasarlanan projemizde öğrencilerimiz; görme engelli bireylerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmak ve bağımsız hareket kabiliyetlerini artırmak için akıllı bir baston geliştirmişlerdir. Bu baston ile görme engelli bireylerin çevrelerini algılamalarına yardımcı olunması ve güvenli bir şekilde hareket etmelerinin sağlanması amaçlanmıştır.

Escape Rooms as a Classroom Material

Gökhan Kaya, Metin Şardağ

The aim of this activity is for the participants to do the tasks given in the context of sustainability. While doing these tasks, they will both put some of their skills to work and increase their knowledge in this field. In this activity process, participants open the locks by solving the tasks in the locked eyes of the house model given to them. The questions in the locked eyes consist of 5 tasks created in the context of sustainability.

Pet Journey: Bir Okul Toplum Projesi

Onur AYDIN, Maya Okulları Öğrencileri

Çevre kirliliği, özellikle plastik atıklar, dünya çapında büyük bir sorundur. Bu soruna yenilikçi ve sürdürülebilir çözümler geliştirmek, gelecek nesiller için daha temiz bir dünya yaratmanın anahtarıdır. Projemiz, geri dönüşüm ve teknoloji kullanımını birleştirerek çevre bilincini artırmayı hedeflemektedir.

MKU Teknoloji / Raitoy

Muhammed Kürşad UÇAR

Yazılım ve elektronik bilgimizi birleştirerek okul öncesi ve ilkokuldaki çocukların kodlama STEM eğitim süreçlerine katkı sunmak üzere kendi geliştirdiğimiz elektronik oyuncakları üretiyoruz. Oyuncaklar çocuk sağlığı açısından ahşaptan üretilmektedir. Elektronik ve yazılım bilgilerimizi birleştirerek kendi geliştirdiğimiz ürünleri de piyasa sunuyoruz. Ürünler bize özel olması sebebiyle rekabet ortamı olmadan ürünlerimize pazar yeri bulabileceğimizi düşünüyoruz.

Rentech Science Center Products and Areas

Can Akalın

Deney Setleri ve Bilim Merkezi ürünleri üretimi yapan firma, bugüne kadar yapılan AR-GE çalışmaları ile 200 adetten fazla bilim merkezi ürünü ve 100 adetten fazla deney seti üretmiştir. Firma bünyesinde 1 makina mühendisi, 1 elektrik-elektronik mühendisi, 1 havacılık mühendisi, 4 fizikçi, 2 eğitim uzmanı, 2 grafiker, 1 endüstriyel tasarımcı, 2 yazılım mühendisi, 1 elektro-mekanik uzmanı, 1 maket uzmanı, 8 elektrik ve mekanik teknikeri , 1 demir-çelik uzmanı, 1 marangoz ve 1 boya uzmanı bulunmaktadır.

İndi Oyuncak

İnanç Eker

Oyun evrenseldir.
Oyun deneyimlemek, hayal etmek, anlamak, ortaya çıkarmak, keşfetmek, merak etmek, taklit etmek, deşarj olmak için harika bir zemindir. Çocuklar öğrenmek için oynamazlar ama oynarken öğrenirler. Çocuklar yaşadıkları şeylere anlam verebilmek için oyuna ihtiyaç duyarlar. Kaliteli ve sağlığa zarar vermeyen materyallerle oynamak her çocuğun hakkıdır.

STEM PD EXPO

image85

image92

image99